Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 23 lipca 2012

GMINA EWANGELICKA W WOLSZTYNIE

                                                       Marcin Luter
Pierwsze wzmianki o protestantach na ziemi Wolsztyńskiej pojawiają się już w XVI wieku po ogłoszeniu tez na temat reformacji wiary przez Marcina Lutra w Norymberdze w 1517r.
O szerzenie nauki sekty luterańskiej zostaje oskarżony wtedy Mikołaj z Wolsztyna. W owych czasach był to zapewne odosobniony przypadek, ale już w drugiej połowie stulecia częściej mówi się o nowych wyznawcach, i tu np. Baltazar Niałecki kandydat na proboszcza Niałeckiego wymieniany jest w dokumentach jako sympatyk protestantyzmu, a do roku 1599 kościół w Niałku należał przez ok 30 lat do tej grupy wyznaniowej, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmienił wyznanie.
Po roku 1553 brak informacji o kościele parafialnym NMP w Wolsztynie wskazuje na czasowe przejęcie tej placówki przez rosnącą w siłę społeczność protestancką.
Około 1586 r kościół parafialny wraca w ręce katolików a wyznawcy reformacji zmuszeni zostali do stworzenia jednej z najstarszych w Wielkopolsce gminy luterańskiej.
Społeczność ta wyraźnie zaczyna się rozrastać w latach 1618-1648 za sprawą uchodźców z Niemiec szukających schronienia przed szalejącą tam wojną trzydziestoletnią.
Dom Spokojnej Starości Zjednoczonego Kościoła Ewangelickiego

Dom Spokojnej Starości obecnie                                               
Jako dom modlitwy, dzięki gościnności Anny Miękickiej od 1637 r służyła im kapliczka we dworze Komorowskim. Zaś 1-X-1641 r podpisała ona umowę na budowę zboru z mistrzami George Dietrich em i Michałem Frankiem. Rok później kościół był gotowy.
W roku 1654 wnuk Anny Miękickiej Piotr Powodowski potwierdza we Wschowie darowiznę dla gminy luterańskiej, która to obejmuje:
  • grunty zboru
  • cmentarzy pomiędzy wsiami Berzyna i Niałek (w rozwidleniu ulic 5go Stycznia i Słodowej)
  • oraz teren przy ulicy 5go Stycznia od szkoły nr 4 do numeru 11, które przez blisko 300 lat pozostawały własnością protestantów.
     Pastorówka - tu mieszkał kiedyś pastor gminy ewangelickiej
    Pastorówka obecnie                                                                  
    W 1754 r wyznawcy wybudowali dom dla pastora i szkołę, które wraz z kościołem spłonęły w wielkim pożarze z 19-IX-1810 r. Rok później wybudowany zostaje tymczasowy dom modlitwy, z którego korzystano do 27-XI-1832r kiedy to oddany do użytku został nowy zbór.

    Jego koszt sięgał 23 330 talarów, z czego kwotę 7 000 talarów na budowę wyasygnował
    król pruski Fryderyk Wilhelm III i dlatego 14-VI-1833r następca tronu Fryderyk Wilhelm IV przejeżdżając przez Wolsztyn zwiedził ten obiekt sakralny co odbiło się szerokim echem w okolicy i nie tylko dodając rangi gminie ewangelickiej.
    Dom sierot                                                                                 
    W rok 1837 przy ul. Poniatowskiego powstaje Dom Sierot Zjednoczonego Kościoła Ewangelickiego, której fundatorami byli dr Jacob z Poznania, baron Kottwitz z Tuchorzy oraz rotmistrz v. Dziembowski.
    Dom sierot obecnie                                                                   
    Zaś 21-X-1844r wybudowano szpital protestancki, jednak jego lokalizacja nie jest znana.
    W maju 1945 r pieczę nad wszystkimi dobrami gminy ewangelickiej przejmuje kościół katolicki, a proboszcz fary ks. Antoni Gryczka święci budynek nadając mu wezwanie Wniebowstąpienia Pańskiego.
Obecnie Katolicki Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz